Best online selling solutions
Edu blog
IdoSell

Guide: How a modern online store design influences sales | Part 1

Web design to specjalizacja oparta na projektowaniu graficznym stron internetowych, która łączy w sobie estetykę z funkcjonalnością. Nietrudno jest więc wywnioskować, że zaprojektowanie pięknego i jednocześnie skutecznego sklepu internetowego, to nie lada wyzwanie. Dlatego takie zadanie warto powierzyć doświadczonym specjalistom. Zanim jednak zlecisz wykonanie template dla swojego sklepu internetowego, przemyśl jakie elementy wspierające sprzedaż powinien on zawierać. Badania przeprowadzone przez MeasuringU w 2014 na grupie statystycznej wynoszącej 2300 osób mówią, że średnio 23% z nich nie dokonuje zakupu ze względu na jego słabą użyteczność. Zamiast zwiększać budżety reklamowe, manipulować ceną czy dawać obniżające Twój zysk rabaty, zacznij od poprawy usability sklepu. Na co więc konkretnie powinno się zwrócić uwagę?

Strefa filtrowania w kategorii produktów

Jeżeli posiadasz obszerny asortyment w swoim sklepie internetowym, zadbaj o to, aby lista produktów w kategoriach była przejrzysta i posiadała funkcję filtrowania. Internauci bardzo szybko się zniechęcają, więc należy im ułatwić i przede wszystkim przyspieszyć drogę do odnalezienia pożądanego produktu. Dzięki filtrowaniu Twój potencjalny klient już po kilku sekundach zobaczy tylko te produkty, które faktycznie go interesują. W przeciwnym wypadku byłby zmuszony do ręcznego przewertowania kilkuset, albo nawet kilku tysięcy produktów, co negatywnie wpłynęłoby na konwersję sklepu.

Ostatnio szukane frazy w wyszukiwarce sklepu

Pozornie skromna i niewiele znacząca funkcjonalność, która faktycznie zwiększa sprzedaż sklepu internetowego. Jej działanie polega na wyświetleniu ostatnio wpisywanych w wyszukiwarkę sklepową słów kluczowych. Oczywiście tylko tych, które faktycznie prowadzą do sprzedawanych w Twoim sklepie produktów. Jeżeli wpisana fraza nie daje żadnych wyników, to nie znajdzie się na liście ostatnio szukanych. Dlaczego taka sztuczka marketingowa działa?

Mamy tutaj do czynienia z psychologią tłumu. W tym przypadku jest to owczy pęd i społeczny dowód słuszności. Ludzie kupują tam, gdzie kupują inni oraz kupują rzeczy, które również kupują inni. Dlatego powstają trendy, a trendsetterzy mają pełne ręce roboty. Ponadto potencjalni klienci sklepu nie zawsze wiedzą jak dokładnie nazywa się rzecz, której poszukują. Taka lista jest dla nich formą podpowiedzi i gdyby nie one, to część użytkowników opuściłaby sklep z przekonaniem, że w jego ofercie nie ma tego, czego poszukują, a w rzeczywistości byłoby odwrotnie. - mówi Igor Podgórski, Marketing Manager w IAI S.A.

Opinie klientów przedstawione w sposób nieinwazyjny

86% osób kupujących w Internecie poszukuje opinii na temat danej marki czy produktu, zanim podejmie decyzję zakupową. Moduł opinii nie musi być nachalny, aby był skuteczny, ba - może być przedstawiony ładnie i schludnie, przez co zachęcająco. Zadbaj o to, aby opinie Twoich klientów stały się integralną i naturalną częścią designu Twojego sklepu. Na karcie produktu umieść tekstowy przycisk, który po kliknięciu przeniesie użytkownika na wysokość strony, na której znajdują się opinie.

Reklamacje, zwroty i wymiana

Karta produktowa to miejsce, którego zadaniem jest przekonanie potencjalnego klienta do zakupu Twojego produktu. Musi go zapewnić, że jest on przeznaczony dla niego, że rozwiąże jego problemy, zaspokoi jego potrzeby, a przez proces zakupowy przejdzie szybko i gładko. Musisz jednak wiedzieć, że obsługa klienta nie kończy się na sprzedaży - wtedy dopiero się zaczyna. Zatem musisz zapewnić klienta, że oferujesz bezproblemowe i łatwe w realizacji procesy związane z ewentualnymi reklamacjami, zwrotami czy wymianą produktu. Jeżeli będziesz to jawnie komunikować już na etapie sprzedaży, to unikniesz odpowiadania na maile i telefony, a klient obdarzy Cię zaufaniem. Dlatego projektując kartę produktu uwzględnij informacje o reklamacjach, zwrotach oraz wymianie i pokaż swoim potencjalnym klientom, że dbasz o ich interesy.

Design i jego elementy mają znaczenie

Dobry grafik potrafi projektować sklepy ładne, natomiast świetny grafik projektuje sklepy ładne i przede wszystkim skuteczne. Rozpoczynając swoją przygodę z e-commerce lub planując redesign sklepu zapytaj znajomych i przyjaciół o to, aby opowiedzieli Ci co przeszkadza im w zakupach internetowych, a co sobie cenią. Wykorzystaj tę wiedzę podczas konsultacji z grafikiem. Pamiętaj, że sklep internetowy ma być przyjazny dla klientów, nie dla Ciebie, bo to oni płacą Twoje rachunki.

Część 2

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wpływu designu na sprzedaż sklepu internetowego?
Zajrzyj do 2 części tego artykułu.

Podobał Ci się ten artykuł i chcesz dowiedzieć się więcej?

Przejdź do poradników Zobacz inspirujące sklepy Skontaktuj się z nami